دپارتمان دوربین مدار بسته شرکت ایران گستر تجربه ، تخصص و علم را در هم آمیخته و مقالات مربوطه این حوزه را با توجه به شرایط و استاندارد های کشور ایران تدوین نموده ، لذا متن پیش روی شما چکیده تجربه واقعی و عملی در پروژه های مر بوط به دوربین مداربسته می باشد .

هنگامی که برای نصب دوربین مداربسته به یک محل مراجعه می کنید اولین چیزی که نظر شما را جلب می کند چیست ؟ شما برای کارشناسی نصب به این محل آمده اید و اولین موردی که باید بررسی کنید محل دقیق و جانمایی دوربین مدار بسته می باشد.پس از جانمایی دوربین مدار بسته نکته بسیار مهم بعدی مسیر های کابل کشی است.این مساله خیلی مهم است که شما از چه مسیری اقدام به کابل کشی می کنید و انتخاب مسیر های بهینه همواره می تواند موجب تمیزی کار و صرفه جویی در مصرف کابل شود.

شاید برخی از دوستان نصاب تصور کنند که مهم ترین هدف نصب یک دوربین مدار بسته نمایش تصویر به کاربر است.اما از دید یک نصاب مهم ترین قسمت در یک پروژه دوربین مداربسته کابل کشی و بستر سازی مناسب برای نصب تجهیزات می باشد.زیرا یک کابل کشی اصولی نمایانگر میزان مهارت فرد در نصب تجهیزات می باشد.استفاده از مسیر های طولانی باعث می شود تا ضمن مصرف کابل بیشتر مسیر کابل کشی نیز طولانی تر شده و یک پروژه ساده ، مدت بیشتری به طول بینجامد.

در همین راستا مواردی را دیده ایم که برای کابل کشی ما بین دو طبقه از مسیر راه پله استفاده شده است و تمام مسیر راه پله کابل کشی شده و ظاهر کابل کشی نیز به هیچ عنوان مناسب نمی باشد.در صورتی که همین کابل می توانست با یک سوراخ کوچک در کف طبقه بالا از مسیر بسیار کوتاه تری عبور کند و زیبایی کار نیز حفظ شود.

یکی از مهم ترین اصول داکت کشی پوشاندن حفره های داکت در کنج های مسیر داکت کشی می باشد.در همین راستا همواره باید سعی کنیم تا هیچ حفره ی بازی از داکت باقی نماند و سیم هایی که در داخل داکت قرار دارند هرگز دیده نشوند.

مورد بعدی برای نصب دوربین مدار بسته انتخاب کابل برق مناسب است.این امر زمانی مشهود است که بخواهیم چند دوربین را توسط یک کابل برق تغذیه کنیم و محاسبه قطر مناسب کابل امری بسیار مهم در این زمینه به شمار می رود.تصور کنید برق ۱۲ ولت ۵ دوربین توسط یک سیم نازک دارای ۰٫۲۵ قطر تامین شود.مشخص است که این سیم توان تامین میزان توان مصرفی برای ۵ دوربین را ندارد و ضمن افت ولتاژ ممکن است خود سیم نیز گرم شده و حتی بسوزد.به همبن منظور در انتخاب قطر کابل برق دوربین مدار بسته خساست به خرج ندهید و چنانچه مسافت این کابل برق نیز بالای ۴۰ الی ۵۰ متر بود این ماساله را جدی تر بگیرید و طور دقیق تر محاسبه کنید.

مورد بعدی در زمینه بستر سازی برای نصب دوربین مدار بسته استفاده از سوکت های BNC با کیفیت می باشد.سوکت های بی کیفیت و ارزان قیمت ضمن افت سیگنال ضریب قطع شدن بالاتری دارند و ممکن است تصاویر شما پس از مدتی دچار نویز و یا قطعی شوند.

یکی دیگر از موارد مهم در کابل کشی و نصب دوربین مدار بسته استفاده از باکس های پلاستیکی می باشد.چنانچه نمی توانید سوکت های خود دوربین و سوکت BNC کابل کواکسیال را در داخل داکت مهار کنید حتما از یک باکس پلاستیکی کوچک استفاده کنید و سوکت ها را در داخل باکس قرار دهید.

مواردی نیز دیده شده که پس از نصب  دوربین مداربسته دسته سیم های متصل به خود دوربین کاملا مشخص بوده و نصاب هیچ حرکتی برای مخفی کردن آنها نکرده است.

 • نحوه سیم کشی دوربین مدار بسته .

همانطور که می دانید نحوه سیم کشی و نوع کابل تاثیر مستقیم بر روی تصویری دارد که شما از دوربین مداربسته به دست می آورید بنابراین مهمترین و اصلی ترین قسمت در نصب دوربین مدار بسته مربوط به سیم کشی سیستم می شود . برای انجام این کار باید در نظر داشته باشید که کوتاه ترین مسیر برای سیم کشی را انتخاب کنید زیرا در سیم کشی ها با مسافت طولانی و غیر استاندارد سیگنال های تصویر ضعیف می شود .

در نصب سیستم دوربین مدار بسته بعد از بازدید کارشناس و مشخص شدن تعداد دوربین های مدار بسته مورد نیاز باید مسیر سیم کشی ، داکت کشی و جاگذاری لوله ها را مشخص کنیم . مسیرها باید طوری انتخاب شود که کمترین مسافت را داشته باشد و پر پیچ و خم نباشد .

همچنین باید از کنار کابل های برق جریان بالا عبور نکند . ممکن است شما بخواهید کابل های دوربین مدار بسته را از اتاق آسانسور و یا رایزر ها عبور دهید در این حالت باید کابل های دوربین فاصله استاندارد را از کابل هایی که نویز ایجاد می کند را داشته باشد . مسیر سیم ها ممکن است بر روی سطح دیوار به صورت روکار باشد که باید از داکت های پلاستیکی یا فلزی استفاده نمائید یا داخل سقف کاذب که بایستی سیم ها را از لوله های با کیفیت و ماندگاری بالا از جنس پلاستیک رد کنید و یا اگر سیم کشی به صورت دفنی بود باید از لوله های فلکسی که دارای روکش هستند استفاده کنید تا در برابر اسیب های ناشی از جوندگان دور بماند در هر صورت باید طوری سیم کشی را انجام داد که سیم ها به مرور زمان آسیب نبیند و ماندگاری بالایی داشته باشند .

در هنگام سیم کشی بایستی سیمها را شانه کرد تا از پیچ و تاب خوردن آن جلوگیری شود . در برخی از سیستم های نصب شده که دارای نویز در تصویر هستند بعد از بررسی به این نتیجه رسیدیم که کابل ها بین سیم های دیگر بدون روکش و داکت رها شده و حتی با بست هم به جایی بسته نشده اند خوب این فقط بی دقتی و کم کاری نصاب است !

قبل از انجام عملیات کابل کشی دوربین های مدار بسته ابتدا باید یک نقشه از محیط پروژه داشته باشیم که برای این امر هم می توان از نقشه ی معماری ساختمان استفاده کرد و هم نقشه ای دستی از آن محیط تهیه نمود . داشتن نقشه کامل ، تعیین محل نصب  دوربین های مدار بسته ، محل استقرار اتاق کنترل و مشخص نمودن مراکز تحت پوشش همگی جزء نیازهای اولیه ی طراحی و اجرای پروژه می باشد . البته تهیه نقشه صحیح و اصول نقشه برداری جهت پروژه های امنیتی را در مقاله ای جداگانه شرح خواهیم داد .

بعد از براداشت نقشه و مشخص نمودن نقاط مذکور بر روی آن ، نوبت به محاصبه متراژ کابل مورد نیاز برای اتصال هر کدام از دوربین ها به مرکز کنترل می رسد . البته به این نکته باید توجه داشت قبل از محاسبه ، مسیر تردد کابل ها باید به درستی بررسی شود زیرا در محاسبه متراژ تاثیر گذار خواهد بود همچنین باید راهکار هایی را برای صرفه جویی در میزان کابل مورد استفاده آن هم از طریق تعیین درست مسیر عبور سیم ها در نظر داشت .
بهترین مسیر الزاما کوتاه ترین مسیر نیست . رعایت نکات زیر برای انتخاب مسیر درست کابل کشی و اجرای صحیح پروژه توصیه می شود :
۱ – عدم مجاورت کابل ها با سیم برق که باعث تضعیف سیگنال می شود .
۲ – سعی کنیم از راه های ارتباطی موجود مثل کانال کولر جهت کابل کشی استفاده کنیم. هرچه کابل ها کمتر در دسترس باشند امکان آسیب پذیری آنها کمتر است .
۳ – از به هم پیوستگی و ترافیک کابل در یک مسیر خود داری شود زیرا این امر در صورت خرابی ، عملیات عیب یابی را کند می کند.
۴ – تا حد ا مکان مسیر مستقیم انتخاب شود و از پیچ و تاب دادن به کابلها و دور کردن مسیر سیم کشی خود داری شود.
۵ – برای انتخاب کابل بهتر است از کابل های دارای روکش محافظ (شیلد دار) استفاده شود. این کابلها دارای مقاومت بیشتر در مقابل آسیب پذیری کمتری هستند و عملیات انتقال امواج را بهتر انجام می دهند .
۶ – در پروژه هایی که از دوربین های مداربسته مبتنی بر شبکه استفاده می شود می توان با استفاده از دستگاه های ضبط تصاویر مجهز به فناوری POE ، برق مورد نیاز دوربین ها را از طریق همان کابل شبکه تامین نمود که این امر باعث کاهش قابل توجه هزینه کابل کشی و صرف زمان کمتر برای نصب می شود.
۷ – شماره گذاری اول و انتهای کابلها نیز می تواند برای عیب یابی و مشخص نمودن هر کابل بسیار موثر باشد.
۸ – قبل از عملیات سوکت زنی و اتصال کابل به دوربین یا دستگاه ضبط از هر طرف کابل حد اقل به میزان نیم متر اضافه تر در نظر بگیرید تا در صورت نیاز به سوکت زدن مجدد با مشکل کمبود کابل مواجه نشوید.
۹ – استفاده از داکت و قرار دادن کابلها درون آن علاوه بر زیبا نگه داشتن جلوه بصری محیط تاثیر چشمگیری بر امنیت سیستم نیز دارد لذا باید این نکته را هم در نظر داشت که تناسب اندازه داکت با تعداد کابلهای عبور داده شده از درون آن رعایت شود.

۵ نکته مهم در نصب کابلهای دوربین مدار بسته

در این قسمت ۵ نکته مهم در نصب شبکه دوربینهای مدار بسته را توضیح می دهیم :

 1. همه کابلها را برچسب  شماره گذاری کنید: یکی از مهمترین و پرهزینه ترین سهل انگاریها زمان نصب کابل شبکه دوربین مدار بسته و هر نوع سیستم شبکه کامپیوتری به برچسب گذاری فیزیکی کابل بر می گردد. آدرس گذاری و برچسب زنی کاری سریع است و چند دقیقه ای بیشتر زمان نمی خواهد و نیروی کار خاصی هم نیاز ندارد اما می تواند در آینده از صرف هزینه های میلیونی عیب یابی و زمان زیاد عیب یابی شبکه بکاهد. توانایی تشخیص سریع و شناسایی کابل یک دوربین مداربسته توسط برچسب آن خیلی کار راه انداز است و زمان قطع و وصل کابل و چکاب را بسیار کاهش می دهد. بدون این برچسبها گاهی همین جستجو و پی بردن صحیح مسیر کابلها پروسه ای کشنده می شود.
 2. استفاده از گیره، قلاب و لوله های نگهدارنده کابل شبکه : رها شدن کابلها در سقف یا بستن آنها در طول زمان مشکل ساز خواهد شد. هر وقت یک کاشی کاذب سقفی برداشته یا حرکت داده می شود کابلها جابجا می شوند.  برای مثال در عکس زیر وضعیت کابلهایی را نشان می دهد که در پروژه تعمیر و بهسازی بعنوان یک مانع کنار زده شدند. حتی پس از بازسازی و نصب کابلها سیستم با کابلهای بدون لیبل و برچسب فیزیکی به مشکل برمی خورد. تصویر زیر نمونه ای از قلابها و راه آویزهای سقفی را نشان می دهد :
 1. رنگ کابلها یا سوکتها مهم است : استفاده از رنگ خاصی برای نشان دادن کابلهای خاص یا ترتیب کابلها در یک سیستم می تواند خیلی مهم باشد.  در تصویر زیر کابلهای رنگی مختلفی را میبینیم که مورد استفاده هستند اما اگر ترتیب یا قاعده خاصی مد نظر نباشد فایده ای ندارد. پایبندی و انتخاب تنها یک تم رنگی برای کابلها حتی اگر براساس استاندارد خاصی هم نباشد به سردرگمی تکنسین ها منجر می شود و اگر رنگهای متفاوت تعریف شده ای استفاده شود براحتی می توان بین کابلهای داده، سیستمهای ولتاژ پایین، سیستمهای هوشمند ساختمانی و … تمایز ایجاد کرد و کار را برای آینده ساده تر کرد.

از آنجایی که خاکستری و آبی در کابلهای شبکه از پرکاربردترین رنگها برای شبکه داده هاست و رنگ قرمز هم اغلب برای سیستمهای حریق استفاده می شود بهترین رنگ های باقی مانده قابل استفاده برای سیستمهای نظارت تصویری اغلب سبز، زرد، بنفش و نارنجی هستند. اما هیچ استاندارد ویژه یا موجود موثقی برای این موضوع وجود ندارد و در انتخاب و خرید کابل شبکه برای دوربین مدار بسته تنها بر اساس هزینه ها و زمان تهیه و … محدود می شوید.

 1. طراحی نقشه : نه تنها طراحی نقشه برای کابل کشی و برنامه ریزی و محاسبات خوب است بلکه در آینده برای امور تعمیر و نگهداری و لجستیک شبکه نظارت تصویری (CCTV) کاربرد بالایی دارد. ضمن اینکه می توان برای پروژه های بعدی هم طرح مرجع مناسب و قابل رجوعی باشد. اگر کاربرد کابلها مشخص نباشد می توان براحتی بعنوان کابلهای غیر ضرروی یا حتی خارج از سرویس در نقشه برچسب گذاری شوند. اما نقشه کابلها و قرار گیری آنها در پلان محل می تواند براحتی در مراحل نصب و شناسایی سیستم نظارت تصویری کمک کننده باشد. اطمینان از صحت و دقت اطلاعات نقشه در زمان برنامه ریزی مهم بوده و هر زمانی که نیاز به تغییر محل یا تغییر پیکر بندی کابلها صورت بگیرد باید این داده ها بروز شوند. سی سی تی وی آنلاین . ir به شما توصیه می کند در شرایطی که نیاز به طراحی و نصب کابلهای شبکه در حجمهای بالا وجود دارد، برنامه AutoCAD یک پلتفرم مناسب برای طراحی نقشه به حساب می آید و براحتی می تواناز پرینتش را بصورت برگه ای رسمی و قابل استناد استفاده نمود. اما برای پروژه های ساده و سریع و دم دستی، نرم افزاری مثل Visio استفاده و یادگیری ساده تری دارد.
 1. حلقه های افزایشی انتهایی کابلهای شبکه را از کار حذف کنید : یکی از معمول ترین کارها و عادات بی معنی، مصرف حجم بالایی از کابل بعنوان “Service Loops” یا ادامه کابلهایی است که بصورت چند حلقه در انتهای هر نود(Node) شبکه برای مقاصد بعدی به جا می گذارند. برای محاسبه کابل اضافی، باید طول کل کابل مورد نظر را حداکثر۳ متر بیشتر از طول کابل کشی تا دوربین مدار بسته یا سویچ درنظر بگیرید تا احتمالات بعدی انتقال دوربین مداربسته یا جابجای رک شبکه را هم پیش بینی کرده باشید. اما در نظر گرفتن مثلا ۵ یا ۱۰ متر کابل اضافه برای مواقع نیاز می تواند تنها به افزایش هزینه بی معنی و بی نظمی بیشتر بینجامد.

در استاندارد BICSIتوصیه کرده است که داشتن ۳ متر کابل بیشتر در سمت رک و ۱ متر کابل هم در کنار دوربین مداربسته یا تجهیزات شبکه میزان قابل قبولی برای سرویس لوپ (Service Loops) باشد.

برای مدیریت تداخل کابلها و داشتن شعاع چرخش مناسب کابلها، می توانید با افزایش طول سرویس لوپها بمیزان کم از مشکلات بعدی نیاز به کابل بیشتر جلوگیری نمایید. در واقع سرویس لوپ را برای مواردی پیش بینی کرده اید که می خواهید به کابلها نظم جدیدی بدهید یا تغییراتی در شبکه دارید که به طول بیشتری از کابل نیاز خواهد بود. استفاده از میزان کافی حلقه های اضافی انتهایی کابل می تواند مشکلات اشکالیابی و رفع مشکل آینده و بی نظمی کابلها را کاهش دهد. ضمن اینکه سازماندهی و مدیریت کابلهای در فضایی کوچک ممکن می شود.

 

استاندارد های داکت کشی ، کابل کشی شبکه و دوربین مداربسته به همراه نصب دوربین ها و تجهیزات جانبی

 1. رعایت دکور در همه قسمت ها الزامی می باشد . ( طوری دوربین ها ، داکت ها و متعلقات نصب شود که با نگاه اولیه به تجهیزات نصب شده زیاییی و سلیقه نصاب به چشم مشتری بیاید و)
 2. در همه قسمت های نصب نصاب می بایست با سلیقه بوده و به جزئیات نصب از لحاظ زیبایی اهمیت بدهد .
 3. در هنگاه داکت کشی نصاب می بایست در زوايا بايد فارسي بر انجام دهد و یا از گوشه داخلي و خارجي استفاده كند . فارسي بر كردن بايد دقيق و اصولی باشد .
 4. بسته به نوع  ديوار ،اگر ديوار سنگ كاري باشد بايد زير لبه سنگ يا ۵ سانت بالاي لبه سنگ انجام شود.اگر بدون سنگ باشد معمولا ۲۰ سانت از كف فاصله بگيرد .
 5. جهت نصب کیستون شبکه معمولا در هر اتاق ۴*۳ تعداد ۲ يا ۳ نود نصب ميكند و بسته به تعداد كامپيوتر نیز دارد.معمولا كيستون رو جايي نصب ميكنند كه نزديك كيس باشد فقط نبايد پشت ميز نصب شود يا زير پنجره يا پشت درب .
 6. معمولا در سوراخكاري سقف بايد همه چيز رو رعايت شود مثلا ، در ديد نباشه . در سوراخكاري كابلها رو بايد از لوله خرطومي رد شود .
 7. ساير اصول کابل کشی بستگي به مكان دارد بعنوان مثال كابل كشي شبكه نبايد از كنار كنتور برق يا سيمهاي برق رد شود . اگر كابلها از جايي عبور میکند كه برق نزديك آن هست بايد از فويل الومينيومي دور كابل استفاده شود .
 8. جهت نصب دوربین در فضاهای داخلی میبایست از پیچ خود کار مشکی رنگ سه سانتی و یا با استفاده از رول پلاک و پیچ مخصوص به رول پلاک انجام شود و در فضاهای خاری حتما میبایست از رول پلاک و پیچ مخصوص به رول پلاک استفاده نمود .
 9. جهت نصب داکت الزاماً می بایست از رول پلاک و پیچ مخصوص به رول پلاک استفاده نمود .
 10. جهت نصب DVR حتما نکات امنیتی رعایت شود و حتی المقدور داخل رک نصب شود ، در صورت موجود نبوده رک ، کابل ها شکل زیبایی فرم بندی و بافته شود که به شکل زیبایی دیده شود .( از تجمع و گره خوردن کابل ها حتما خودداری شود .) در صورت اضافه بودن کابل ها پشت DVR ، کابل های اضافی چیده شود .
 11. نکته بسیار مهم و ضروری که می بایست در نصب دوربین ها رعایت نمود این است که : به هیچ عنوان نباید هیچ کابلی در کنار دوربین نمایان شود و کابل های کنار دوربین باید داخل جعبه تقسیم و یا سقف کاذب جا سازی شود . و همچنین کانکتور های برق و تصویر بعد از اتصال به وسیله چسب برق ایزوله گردد .
 12. در اتصال کانکتور های برق و تصویر ، نصاب می بایست نهایت دقت و ظرافت را به خرج دهد .( شرکت ایران گستر فقط از کانکتور های پرسی استفاده می نماید ) . در اتصال کانکتور BNC پرسی میبایست هیچ رشته ای از از سیم های شیلد نمایان نشود و رینگ دور کانکتور می بایست به درستی پرس شود . همچنین در اتصال کانکتور های برق می بایست قطب مثبت و منفی به درستی رعایت شود رنگ کابل ها در جریان مثبت و منفی به شرح ذیل می باشد :

 

 • در صورتی که آداپتور دارای دوسیم به رنگ های آبی ومشکی باشد ،سیم آبی مثبت وسیم مشکی منفی در نظر گرفته شود.
 • در صورتی که آداپتور دارای دوسیم وهر دو به رنگ مشکی باشد ، سیم مشکی که نوشته سفید رنگ برروی خود دارد را به عنوان سیم مثبت وسیم دیگر را منفی در نظر بگیرید.
 • در صورتی که آداپتور دارای دوسیم به رنگ های قرمز ومشکی باشد ،سیم قرمز مثبت وسیم مشکی منفی در نظر گرفته شود.
 • توسط یک ولتمتر دیجیتالی نیز می توانید بفهمید در آداپتور کدام سیم خروجی مثبت وکدام یک منفی است . تنها کافی است دو رابط ولتمتر را به دوسر سیم های خروجی آداپتور وصل کنید . حالتی را ایجاد کنید که عدد ظاهر شده روی صفحه ولتمتر مثبت باشد ، در این حالت سیم متصل شده به رابط ترمینال مشترک COM  ولتمتر منفی است وسیم دیگر خروجی مثبت می باشد.

روش دیگر تشخیص قطب مثبت و منفی سیم یه این ترتیب می باشد : کمی آب داخل یک ظرف ریخته و دو سر سیم را در آب فرو کنید

از هر دو سر سیم حباب آزاد می شود . سیمی که حباب بیشتری از آن آزاد می شود قطب منفی و سیم دیگر قطب مثبت است. در صورتی که مقدار حباب کم است کمی نمک به آب اضافه کنید تا سرعت الکترولیز بیشتر شود . در این صورت تشخیص قطب ها آسان تر است .گاز آزاد شده از قطب منفی هیدروژن و گاز دیگر اکسیژن است .در صورتی که دسترسی سریع به آب ندارید و ولتاژ کم است می توانید از بزاق دهان برای تشخیص استفاده کنید

 1. آموزش نصب کانکتور BNC پرسی به شرح ذیل می باشد :

اطلاعات اولیه در مورد کابل RG59

کابل RG59 دسته ای از کابل های کواکسیال است که برای انتقال تصاویر دروبین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد. داخل این کابل دارای چند لایه متفاوت است که هر یک وظیفه خاص خود را دارد و باید به درستی به فیش متصل شود.

قسمت های مختلف کابل RG59

 • پوشش بیرونی کابل: این قسمت وظیفه مراقبت از کابل را برعهده دارد.
 • شیلد کابل: شیلد کابل وظیفه مراقبت از کایل در مقابل نویز های اکترومغناطیسی را برعهده دارد.
 • مغزی کابل: وظیفه انتقال اطلاعات تصویر را بر عهده دارد.
 • عایق داخلی کابل: وظیفه مراقبت از مغزی کابل و جدا کردن مغزی از شیلد را برعهده دارد.

آموزش زدن فیش BNC پرسی

تجهیزات لازم: فیش BNC پرسی، کابل، پرس BNC
فیش BNC پرسی از سه قسمت اصلی تشکیل شده است. بدنه اصلی ، مغزی ، حلقه

 

قسمت های مختلف BNC پرسی

مراحل نصب فیش

۱۳-۱٫کابل تصویر دوربین را به صورت استاندارد لخت کنید. لخت کردن کابل باید با توجه به اندازه های زیر صورت گیرد. A به اندازه حدود ۱۳میلیمتر، B به اندازه حدود ۷ میلیمتر و C به اندازه حدود ۴ میلیمتر باید لخت شود.

نسبت لخت کردن قسمت های مختلف کابل A:13mm/B:7mm/C:4mm

۱۳-۲٫در مرحله بعد کابل را از داخل حلقه فیش رد کنید.
۱۳-۳٫ مغزی فیش را مانند تصویر بر روی مغزی کابل قرار دهید. توجه داشته باشید که سر فیش حتما به عایق داخلی کابل بچسبد.

طریقه قرارگیری سر فیش و حلقه آن بر روی کابل

۱۳-۴٫ پس از قرار گیری فیش بر روی کابل باید آن را پرس کنید. پرس کردن کابل از طریق بخش کوچک تر پرس انجام خواهد شد. فیش را داخل حفره پرس قرار داده و دسته های پرس را فشار می دهید. پس از پرس شدن کامل سر فیش، پرس به صورت خودکار باز می شود.

محل پرس کردن مغزی و حلقه فیش بر روی پرس

۱۳-۵٫ حال سر فیش را طوری داخل بدنه فیش قرار دهید که سرفیش داخل بدنه محکم شود. (پس از محکم شدن امکان کشیدن سر فیش وجود نخواهد داشت)
۱۳-۶٫حلقه کابل را مطابق تصویر به سمت بدنه فیش بالا بکشید تا کاملا به فیش بچسبد.

نحوه صحیح اتصال فیش BNC  به کابل

محل قرار گیری حلقه فیش و پرس کردن آن

۱۳-۷٫ در مرحله نهایی حلقه فیش را پرس می کنید. پس از پرس کردن حلقه فیش از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

 1. آموزش سوکت زدن شبکه :

 

 

زدن سوکت شبکه یکی از قسمت های نصب دوربین مداربسته شبکه است. در این مطلب به آموزش زدن سوکت شبکه برای دوربین مدار بسته شبکه می پردازیم.

تجهیزات مورد نیاز

کابل CAT5 یا CAT6 شبکه، پرس شبکه، سیم لخت کن یا کاتر، سوکت RJ-45 CAT5 یا RJ-45 CAT6

تجهیزات مورد نیاز
در رابطه با انتخاب نوع کابل شبکه حتما به شرایط محل نصب و نوع کاربری کابل توجه کنید. سوکت شبکه با توجه به نوع کابل انتخاب خواهد شد.

مراحل کار

۱۴-۱٫ ابتدا کابل شبکه را به اندازه حدود ۲٫۵سانتی متر مانند شکل لخت می کنید. برای لخت کردن کابل می توانید از سیم لخت کن یا کاتر استفاده کنید.

نحوه لخت کردن کابل شبکه

۱۴-۲٫ سیم های موجود در کابل را کاملا باز کنید و آنها را با توجه به رنگشان زوج کنید. (مثلا کابل نارنجی و سفید نارنجی در یک زوج قرار می گیرند.)

نحوه زوج کردن سیم ها

۱۴-۳٫ با توجه به نوع اتصال مورد نظرتان (استریت یا کراس) سیم ها را در دست مرتب می کنید. ترتیب رنگ سیم ها برای هر یک از انواع اتصالات را در شکل زیر می بینید. همانطور که در شکل مشخص است در اتصال کراس یکی از سرهای کابل دارای رنگ بندی متفاوت است. در ادامه به کاربرد کابلهای کراس هم اشاره خواهیم کرد.

 

نتیجه تصویری برای رنگ بندی کراس آور و استریت

 

۱۴-۴٫ پس از مرتب کردن رنگ ها با توجه به اتصال آنها، سر سیم ها را صورت کاملا صاف قیچی می کنید به طوری که حدود ۱٫۳ سانتی متر از سیم ها سخت بماند. توجه کنید که لخت مانند زیاد سیم ها باعث می شود کابل به خوبی با سوکت متصل نشود.

نحوه قیچی کردن سیم ها

۱۴-۵٫پس از قیچی شدن سیم ها آنها را به همان صورت وارد سوکت می کنید تا به شکل زیر در آید. توجه کنید که سیم ها حتما مانند عکس تا ته سوکت رفته باشند. به نحوه قرار گیری عایق آبی رنگ کابل هم توجه داشته باشید. عایق حتما باید تا داخل سوکت برسد.

نحوه قرار گرفتن سیم ها در سوکت

۱۴-۶در مرحله نهایی سوکت را مانند شکل به وسیله دستگاه پرس، پرس کنید. دسته های پرس را محکم فشار دهید تا از اتصال درست سیم ها با سرسوکت مطمئن شوید.

پرس کردن سوکت شبکه

۱۴-۷٫یک سر از کابل شما قابل استفاده است.

چه زمانی از کابل شبکه استریت یا کراس استفاده می کنیم؟

در صورتی که نیاز به اتصال دستگاهی به سوئیچ یا روتر باشد باید از اتصال استریت استفاده کرد. در رابطه با NVRهای POE که برای هر دوربین سوکت متفاوت دارند نیز از اتصال استریت استفاده کرد.
اما در صورتی که نیاز به اتصال مستقیم دوربین شبکه به کامپیوتر باشد باید از اتصال کراس استفاده کنید

 

۱۵٫  انتخاب محل های نصب ساختمان های اداری ، مسکونی و تجاری

محل نصب دوربین ها میتواند برای هر ساختمان متفاوت باشد اما به صورت کلی محل های رایجی برای نصب دوربین وجود دارد که به آنها اشاره میکنیم:

 • درب ورودی ساختمان: مهمترین قسمت برای کنترل ورود و خروج افراد.
 • پارکینگ ها: با توجه به شکل و تعداد طبقات باید دوربین های مناسب برای پارکینگ طوری انتخاب شود که حداقل ورود و خروج خودروها را نشان دهد.
 • حیاط: در صورتی که حیاط شما پشت ساختمان قرار دارد و امکان ورود از محیطهای مجاور به ان وجود دارد باید با حداقل یک دوربین محافظت شود.
 • روبه روی ساختمان: در صورتی که اهالی ساختمان خودروهای خود را روبه روی ساختمان پارک میکنند نیاز خواهد بود یک یا دو دوربین برای پوشش محیط رو به روی ساختمان در نظر گرفته شود.
 • پشت بام: در صورتی که پشت بام ساختمان از ساختمان های مجاور قابل دسترسی است نیاز خواهد بود حداقل یک دوربین برای ورودی پشت بام در نظر گرفته شود و یا دوربین هایی برای پوشش قسمت های حساس پشت بام در نظر گرفته شود.

محل نصب دوربین ها میتواند برای هر واحد تجاری متفاوت باشد اما به صورت کلی محل های رایجی برای نصب دوربین وجود دارد که به آنها اشاره میکنیم:

 • رو به روی مشتریان: حساسترین کاربری دوربین مداربسته برای بسیار از کارفرمایان مشاهده مشتریان واحد تجاری است. این کار از طریق قرار دادن یک دوربین رو به روی مشتریان امکان پذیر خواهد شد. در واحدهای کوچک می توان دوربین را به گونه ای نصب کرد که ورودی واحد را نیز پوشش دهد.
 • ورودی واحد تجاری: در صورتی که ورودی واحد از محل فروش دور بود دوربینی جداگانه برای ورودی واحد در نظر گرفته می شود تا ورود و خروج افراد از واحد تجاری را کنترل کند.
 • رو به روی فروشنده: در صورتی که فروشنده واحد تجاری خود کارفرما نباشد احتمالا نیاز به کنترل عملکرد فروشنده وجود خواهد داشت. برای این کار یک دوربین رو به روی فروشنده قرار خواهد گرفت.
 • محوطه بیرونی واحد تجاری: محوطه بیرونی واحد تجاری معمولا از حساسیت خاصی برخوردار است. از طریق کنترل این محوطه میتوان امینیت واحد تجاری و واحدهای اطراف را به شدت افزایش داد. استفاده از یک الی دو دوربین با توجه به شرایط محل مناسب خواهد بود.
 • انبار یا قفسه ها: در صورتی که مغازه دارای یک انبار باشد یا قفسه های داخلی به وسیله دیگر دوربین ها پوشش داده نشوند باید برای کنترل انها تعداد مناسبی دوربین در نظر گرفته شود.
 • دخل: کنترل دخل این امکان را به شما می دهد تا از ورود و خرج شدن پول مطلع شوید و حساب های خود را با اطمینان بیشتری چک کنید. این دوربین معمولا یک دوربین باکس با لنز مناسب خواهد بود.
 • نصب دوربین های مداربسته در محیطهای اداری به شدت به نیاز کارفرما وابسته است از این رو نمی توان جزئیاتی از محل دوربین ها را ارائه کرد و برای تعیین تعداد دوربین ها به بازدید از محل نیاز خواهید داشت.
 1. مراحل نصب هارد

با توجه به شباهت زیاد دستگاه DVR و NVR طریقه نصب هارد دیسک نیز در هر دو تقریبا یکسان است. در این مطلب به آموزش نصب هارد دیسک در DVR می پردازیم.

اطلاعات پیش از نصب

مهمترین نکته پیش از نصب هارد در DVR اطلاع از این موضوع است که هارد نصب شده در DVR از نوع اینترنال می باشد. این نوع هارد دقیقا مشابه هارد دیسک های مورد استفاده در کامپیوترهای خانگی است.
توجه داشته باشید که دستگاه های DVR امروز تقریبا بدون استثنا از کابل ساتا (SATA) برای اتصال هارد استفاده می کنند. پس توجه داشته باشید که هارد دیسک انتخابی شما هم حتما باید دارای کانکتور ساتا باشد.

نکته مهم بعدی میزان هارد قابل پشتیبانی دستگاه DVR است. DVRها معمولا تعداد مشخصی از هارد با ظرفیت محدود را پشتیبانی می کنند. مثلا یک هارد یک ترابایت. توجه داشته باشید که هاردی که برای دستگاه انتخاب کرده اید حتما به وسیله دستگاه قابل پشتیبانی باشد.

مراحل نصب

 • ابتدا بدنه دستگاه DVR را باز کنید. این بدنه معمولا چهار یا شش پیچ در طرفین دارد. برای باز کردن بدنه باید تمامی پیچ ها را با دقت باز کنید.
 • در داخل جعبه DVR بعضی از وسایل نصب هارد دیسک قرار دارد. این وسایل شامل کابل SATA (یک کابل قرمز رنگ) و پیچ های مربوط به بستن هارد می شود.
 • پس از باز کردن کامل بدنه برد اصلی دستگاه را میبینید. بر روی برد اصلی دستگاه شما میتوانید پورت های ساتا را ببینید (این پورتها به شکل L کشیده هستند) همچنین سیمهایی با زنگهای سیاه، قرمز و زرد داخل بدنه وجود دارد که از آن باید برای تغذیه هارد استفاده کنید.
 • کابل SATA را به برد DVR و سپس به هارد دیسک وصل کنید. (شکل پورتها به صورتی است که امکان اشتباه وصل کردن انها وجود ندارد) سپس کابل تغذیه را که در داخل DVR وجود دارد به هارد وصل کنید.
 • پس از اطمینان از درست وصل شدن کابلها، هارد را بر روی جای پیچ های موجود کف بدنه DVR قرار دهید. این پیچ ها معمولا چهار پیش به ازای هر هارد دیسک هستند. برای بستن پیچ ها باید دستگاه را بلند کرده و پیچ ها را از زیر دستگاه ببندید.
 • پس از بستن پیچ های هارد دستگاه را روشن کنید. در صورتی که تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید باید در منوی هارد دیسک، هارد شما به درستی شناخته شده باشد.
 • در صورت شناسایی هارد درب دستگاه DVR را ببندید.
 • در منوی هارد دیسک بر روی قسمت فرمت کلیک کنید تا هارد فرمت شود. پس از فرمت شدن هارد، امکان استفاده از آن فراهم می شود و ضبط دستگاه شروع خواهد شد.

در صورت نشناختن هارد چه کنیم؟

در صورتی که دستگاه شما هارد دیسک را نمی شناخت ممکن است یکی از اتفاقات زیر رخ داده باشد:

 • پورت های روی هارد و مادربرد را چک کنید و از درست وصل بودن انها اطمینان حاصل کنید.
 • کابل ساتای هارد را عوض کنید. گاهی ممکن است کابل موجود در DVR مشکل داشته باشد.
 • ممکن است هارد شما دچار مشکل شده باشد. در این صورت باید آن را تعمیر یا تعویض کنید. (گاهی مشکل هارد با فرمت کردن نرم افزاری رفع می شود)
 • ممکن است هارد شما بر روی DVR قابل پشتیبانی نباشد.

 

 1. روش نصب میکروفن :

 

نصب میکروفن در سیستم مداربسته بسیار ساده است. دراین مطلب به صورت قدم به قدم این کار را اموزش خواهیم داد.

اطلاعات پیش از نصب

پیش از نصب میکروفن باید به چند نکته توجه کنید. مهمترین نکته این است که تعداد کانالهای صدای DVR شما کمتر از میکروفن های شما نباشد. درصورتی که مشتری نیاز به نصب میکروفن داشت باید حتما این نکته را در هنگام انتخاب DVR مد نظر قراراداد.
دومین نکته نوع فیش ورودی صدای موجود بر روی ِDVR است. در برخی DVRها این فیش به صورت BNC و در برخی به صورت AV است. باید پیش از نصب میکروفن از نوع فیش اطلاع پیدا کنید تا بتوانید اتصالات مناسب ان را تهیه کنید.

مراحل نصب

 1. میکروفن دارای دو فیش متفاوت است. یکی به شکل فیش AV که برای انتقال صدا مورد استفاده قرار میگیرد و دیگری به شکل فیش اداپتوری که برای تغذیه میکروفن استفاده می شود. این دو فیش را شناسایی کنید.
 2. تغذیه میکروفن را وصل کنید. میکروفن ها نیز مانند دوربین های مداربسته نیاز به برق ۱۲ولتی دارند. معمولا مصرف میکروفن ها به صورت کسری از امپر است پس می توانید از طریق یک اداپتور دوربین مدار بسته و میکروفن را به صورت همزمان متصل کنید. برای اتصال تغذیه به میکروفن حتما از فیش استفاده کنید. سعی کنید به هیچ عنوان سر سیم را نچینید.
 3. فیش AV را سر کابل وصل کنید. وصل کردن فیش AV نیز مشابه فیش BNC است. مغزی را به مغزی فیش و شیلد را به بدنه وصل کنید.
 4. کابل صدا را وصل کنید. معمولا برای بسیاری از نصاب ها این سوال مطرح می شود که از چه کابلی برای انتقال صدا استفاده کنیم. در متراژهای پایین حتا کابل برق ساده ۰٫۵*۲ هم میتواند صدا را انتقال دهد اما در صورت زیاد شدن فاصله بهتر است از کابل کواکسیال برای این کار استفاده کنید.
 5. کابل صدا را به DVR وصل کنید. در این قسمت باید با توجه به فیش موجود بر روی DVR فیش کابل را نیز نصب کنید. توجه داشته باشید که در صورتی که دوست دارید تمامی کابلها را به صورت BNC وصل کنید می توانید از رابط های BNC به AV برای اتصال فیش BNC به ورودی AV موجود بر روی DVR استفاده کنید.
 6. پیش از وصل میکروفن به DVR باید از خروجی صدای دستگاه یک کابل به یک بلندگو یا هدفون برای شنیدن صدا وصل کنید. این کابل نیز معمولا با فیش AV متصل می گردد.
 7. پس از اتصال بلند گو به دستگاه در تنظیمات دستگاه صدای دوربین مورد نظر را فعال کنید. حال باید قادر به شنیدن صدای میکروفن باشید. در صورتی که صدای صوت در میکروفن می شنوید صدای بلندگوها را کمتر کنید.
 8. توجه داشته باشید که میکروفن برای تنظیم صدا دارای یک ولوم داخلی کوچک است. سعی کنید ولوم را تغییر ندهید. بهترین جایگاه برای ولوم حدود وسط آن است.

اولویت بندی نصب

 1. مرحله اول سوال از مشتری است. حتی اگر قبلا با مشتری در مورد نیازش صحبت کرده اید پیش از نصب مجددا مکان تمامی دوربین های و شرایط انها را با او چک کنید. در مورد نیازش و دلایل نصب هر دوربین برای او توضیح دهید.
 2. طرح بندی کلی از مسیرهای کابل کشی به دست اورید. محلهایی که باید سوراخ شوند یا حفر گردند را دقیقا مشخص کنید.
 3. امکان عبور کابل ها از هر مسیر را دقیقا چک کنید. مخصوصا در جاهایی که نیاز به سوراخ کردن است بهتر است ابتدا سوارخ کردن دیوارها را امکان سنجی کنید. در صورتی که اجرای تمامی مسیرها نهایی شد به مرحله بعد بروید.
 4. داکت ها، لوله های فلکسی و لوله های فلزی را نصب کنید.
 5. کابل هر دوربین را از روی مسیر ان متراژ کرده و ببرید. برای هر دوربین باید یک کابل RG59 در نظر بگیرید. کابل برق می تواند به صورت مشترک برای دوربین ها استفاده شود یعنی در کل مسیر دوربین ها شما تنها یک کابل برق خواهید داشت و از ان انشعاب می گیرید. دقت کنید که ضریب اشتباه خود در نظر بگیرید. کمی اضافه در نظر گرفتن کابل بهتر از کوتاه بودن آنهاست. برای مسیرهای کوتاه ۷ تا ۱۰درصد و برای مسیرهای بلند ۲ تا ۵ درصد پرتی قابل قبول است.
 6. کابلها را مرحله به محله درون داکت و لوله بیاندازید. این کار را ترجیحا از محل دوربین شروع کنید تا اضافه کابل به سمت DVR منتقل شود.
 7. کابلها را اندازه کنید. اضافه کابلها را هم اندازه کنید و ببرید. در محل DVR مقداری کابل برای جابه جایی اینده نگه دارید.
 8. برای نصب اداپتور شما دو انتخاب دارید. اول استفاده از منبع تغذیه مرکزی و دوم استفاده از اداپتور جداگانه. این انتخاب تغییر زیادی در مسیرهای سیم کشی شما ایجاد نمیکند. هر روش مزایا و معایب خود را دارد اما سعی کنید برای محلهای کوچک از منبع تغذیه مرکزی و برای محلهای بزرگ از اداپتور جداگانه برای دوربین ها استفاده کنید. در صورت نصب اداپتور باید در کنار هر دوربین یک باکس پلاستیکی نیز پیچ کنید.
 9. دوربین ها را در محل مربوطه ببندید و فیش های انها را وصل کنید(با توجه به آموزش شماره ۱۳، نصب BNC )
 10. به محل DVR رفته و آن را وصل کنید. تمامی فیش ها را به DVR متصل کرده و برق سیستم را وصل کنید.
 11. در صورتی که تصویری از دوربین ها قابل مشاهده نیست سه حالت رایج وجود دارد. یا کابل تصویر قطع است. یا برق قطع است و یا دوربین خراب است. برای چک کردن دوربین جای ان را با یک دوربین دیگر عوض کنید. سپس برق را با ولت متر امتحان کنید یا IR دوربین را چک کنید. اگر هر دو سالم بودند احتمالا مشکل از کابل تصویر یا فیش های شماست. مسیر را چک کنید و مشکل را حل کنید.
 12. در صورتی که تصویر تمامی دوربین ها را داشتید با هماهنگی مشتری دوربین ها را یکی یکی تنظیم کنید. بهتر است تنظیم دوربین ها را در طول روز انجام دهید تا از محل نور در طول روز اطلاع داشته باشید و ضد نور در تصویر دوربین را ببنید.
 13. هارد را در دستگاه DVR نصب کنید. این کار بسیار ساده است. پیچ های دستگاه را باز کنید و قاب را کنار بگذارید. کابل SATA را از جعبه DVR پیدا کرده و به هارد وصل کنید. طرف دیگر کابل را به مادربرد دستگاه وصل کنید. دستگاه را روشن کنید و هارد را فرمت کنید.
 14. تنظیمات مرتبط با دستگاه مانند زمانبندی ضبط و تنظیمات نور را انجام دهید.
 15. تصاویر را به مشتری تحویل دهید.

با تشکر

سعید فتحی

برای اطلاع بیشتر  در خصوص دوربین های مدار بسته می توانید با دپارتمان سیستم های حفاظتی و امنیتی تماس حاصل فرمایید .

شماره تماس : ۶۶۵۸۱۱۹۰-۰۲۱

داخلی ۱۰۴ سرپرست واحد – آقای مهندس بهمنی

کارشناس واحد  آقای مهندس امیدی

همچنین جهت تامین تجهیزات حفاظتی و امنیتی می توانید از فروشگاه اینترنتی همیشه تخفیف دار ایران گستر استفاده نمایید

تمامی حقوق برای  سایت ایران گستر محفوظ میباشد.